Prästvigning i Karlstad

Assistent vid vigning 2022-06-12

I Karlstad har biskop Sören Dalevi vigt två diakoner och tagit emot tre nya präster:          En av de präster som togs emot kallade fader Peter till assistent vid mässan den 12 juni. Peter syns vid handpåläggningen på det andra av fotona i nedan.

-”Det är en oerhört stor ära och heder att bli utsedd till assistent på det här sättet,” säger fr Peter.

Till detta kommer att den mottagne prästen varit anställd av EFS sedan 1 september – men nu ska vara pastorsadjunkt för Svenska kyrkan ett år från augusti.

-”Nu fruktar EFS att jag ska komma tillbaka,” säger Peter med glimten i ögat.

Vid det lilla knytkalaset hos EFS ordförande med familj överlämnade fr Peter en gåva från AAK: en kopia av en romersk oljelampa med ett fyrspann av den typ som tävlade på Circus maximus i Rom på locket.

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.