Nytt kapell i Huddinge

Kapellupptagning av Sankt Martin av Tours kapell

Tacksägelsesöndagen den 8 oktober så genomfördes en kapellupptagning av vår kyrkas och Sankt Fransiscus församlings nya kapell. Det nya kapellet kommer att invigas och välsignas den 3 november i samband med diakonvigning. Kapellets namn blir Sankt Martin av Tours kapell. Orsaken till att vi nu tar detta nya kapell i bruk är att Huddinge kommun förändrat villkoren för uthyrning av lokaler till ideell verksamhet. Det innebär att kapellet i Magasinet i Huddinge kommer att användas i betydligt mindre omfattning i fortsättningen. I stället kommer vi alltså att få disponera Röda korsets stuga i Fullersta, Huddinge där det nya kapellet är beläget.

 Syster Jade o Biskop Anders vid altaret innan kapellupptagningen.

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.