Kapellinvigning

Fredag den 3 november i vår Herres år 2017 förrättades invigning och välsignelse av Sankt Fransiscus församlings nya kapell. Kapellet upptogs och namngavs vid en gudstjänst den 8 oktober. Under oktober har sr Jade och b. Anders genomfört inredning och anpassning av Röda Korsets stuga där kapellet är beläget. Vi passar på att rikta ett stort och ödmjukt tack till Röda Korskretsen i Huddinge för erbjudandet att få hyra denna lokal. Nedan några bilder från välsignelsen.

                                                            

Gudstjänsten inleds med det avklädda altaret.              Biskopen dukar altaret.

                                                            

Biskop Anders och akolut Jade förrättar inoljning                                                                     med tolv kors i apostlarnas efterföljd.                                 Biskopen och kandidaten.

 

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.