Besök till Italien

Under vecka 17-18 genomfördes ett besök till Rom genom vår kyrkas försorg. Förutom att det blev många besök i olika magnifika kyrkor i den eviga staden så deltog också biskopen och diakonissan i påven Fransiscus I allmänna audiens på onsdagen den 25 april. Söndag den 29 april så tog b. Anders och sr Jade lokalttåget till Frosinone för ett besök hos AAK:s församling där. Vi vara alla lite nervösa – även deras präst fader Abele – men allt gick bra. Sr Jade bereddes möjlighet att läsa evangeliet på svenska samt predika på engelska och f. Abele översatte.

Sr Jade i väntan på påven

Abele, Anders, Abeles fru och Jade. Vi är inte så suddiga i verkligheten.

Församlingen sjunger hymner

Diakonissan läser evangeliet

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.